Skip to content

8 No. 6th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1977

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 13, 2015

Property Information

Block76
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,900
53%
Improvement Value:$187,800
47%
Total Assessment$399,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,962-0.7%
2024$8,015+7.6%
2023$7,446-0.7%
2022$7,495+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000

From: STEPKA EXC, LORETTA

To: ASANTE, PEREZ , Asante, Perez

Sq Ft1,144DeedBook 6786, Page 1388Recorded4/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$175,500
DeedBook 2330, Page 36

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2102, Page 897

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 1828, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1977