Skip to content

10 No. 6th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1925

Last Sale Price
$374,450
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block76
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 S CB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,057
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
40%
Improvement Value:$342,300
60%
Total Assessment$574,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,065+4.7%
2024$11,525+3.6%
2023$11,121-0.4%
2022$11,163+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$374,450

From: LUPACK, JOHN A. & BARBARA A.

To: PATEL, SACHIN N. & NEHA , Patel, Sachin N. & Neha

Sq Ft3,057DeedBook 7061, Page 1836Recorded8/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925