Skip to content

1010 June Place

Manville, NJ 08835

Built 1900

Last Sale Price
$199,500
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block7
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
ZoningS-75
Sq Footage1,084
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
62%
Improvement Value:$132,200
38%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,196-0.5%
2024$7,234+8.8%
2023$6,650+2.7%
2022$6,477+0.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$199,500

From: KOTARSKI, MATTHEW P. EXC.

To: Paiz, Joel Arriaza & Maria I Veliz, PAIZ, JOEL ARRIAZA & MARIA I VELIZ

Sq Ft1,221DeedBook 6930, Page 3483Recorded12/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900