Skip to content

331 No. 10th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1954

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 12, 2013

Property Information

Block7
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,600
49%
Improvement Value:$196,200
51%
Total Assessment$385,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,063+1.1%
2024$7,972-7.7%
2023$8,634+1.6%
2022$8,499+0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From: VORNLOCKER, ROBERT & SANDRA E

To: Golombos, Christine, GOLOMBOS, CHRISTINE

Sq Ft1,516DeedBook 6652, Page 3434Recorded7/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1954