Skip to content

41 So. 4th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1962

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block86
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,200
59%
Improvement Value:$147,100
41%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536+0.3%
2024$7,510+3.5%
2023$7,259+4.0%
2022$6,978+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,292DeedBook 7238, Page 1594

Property Built

Built

Year Built: 1962