Skip to content

31 So. 4th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Price
$357,500
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block86
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,000
50%
Improvement Value:$222,500
50%
Total Assessment$441,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,310+3.9%
2024$8,957-8.7%
2023$9,808+13.3%
2022$8,657-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$357,500

To:

Sq Ft2,400DeedBook 7194, Page 3239

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 6975, Page 3197Recorded7/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960