Skip to content

100 So. 20th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block90
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
66%
Improvement Value:$115,700
34%
Total Assessment$341,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,070-0.6%
2024$7,111+9.6%
2023$6,488+3.0%
2022$6,298-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 6883, Page 1023Recorded6/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950