Skip to content

129 So. 18th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Jun 25, 2015

Property Information

Block93
Lot64
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
67%
Improvement Value:$109,000
33%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,920-0.4%
2024$6,950+10.0%
2023$6,319+3.1%
2022$6,128-0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$193,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 6808, Page 2042Recorded7/21/2015

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 6375, Page 3477

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5602, Page 3385

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5219, Page 2552

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2352, Page 424

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 2079, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1950