Skip to content

124 So. 15th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1958

Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block95
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description1 SB 2CG
Dwellings2
ZoningS-80
Sq Footage2,696
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,500
43%
Improvement Value:$308,000
57%
Total Assessment$538,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,229+10.5%
2024$9,255-3.7%
2023$9,610-1.6%
2022$9,762-3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 6335, Page 3128

Property Built

Built

Year Built: 1958