Skip to content

150 So. 15th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 12, 2008

Property Information

Block95
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,500
60%
Improvement Value:$155,100
40%
Total Assessment$385,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,052-1.3%
2024$8,159+7.2%
2023$7,608+2.2%
2022$7,447-0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6135, Page 2526

Property Sale

SaleMulti
$211,000
DeedBook 5173, Page 2212

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 1903, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1950