Skip to content

35 Reading Boulevard

Belle Mead, NJ 08502

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2001

Property Information

Block4001
Lot31.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityMontgomery Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,400
43%
Improvement Value:$398,600
57%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,982+0.1%
2024$23,961+7.1%
2023$22,365+10.5%
2022$20,247+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 2208, Page 249