Skip to content

2230 Rt 206

Belle Mead, NJ 08502

Commercial

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jun 13, 2006

Property Information

Block4070
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityMontgomery Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$316,000
36%
Improvement Value:$558,600
64%
Total Assessment$874,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,964+0.1%
2024$29,938+7.1%
2023$27,943+0.8%
2022$27,716+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000

To: 2230 Rt 206, L.L.C.

DeedBook 5906, Page 268

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 1560, Page 33