Skip to content

151-3 Duer St

Plainfield, NJ 07060

Built 1969

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block101
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S F G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
32%
Improvement Value:$156,000
68%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,023+2.6%
2024$9,773+5.5%
2023$9,267+3.0%
2022$8,998+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To: Yahema, Llc

Sq Ft1,848DeedBook 7142, Page 3113Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5713, Page 3197

Property Built

Built

Year Built: 1969