Skip to content

89 Ridge Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1969

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block120
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S F G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,000
39%
Improvement Value:$199,500
61%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,316+2.6%
2024$13,958+5.5%
2023$13,235+3.0%
2022$12,851+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

To: For Joy Llc,

Sq Ft1,896DeedBook 7165, Page 2914Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale

From: DROZD, RACHEL N.

To: DROZD, RACHEL N. & JACQUELINE DROZD

Sq Ft1,896DeedBook 6946, Page 3837Recorded3/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1969