Skip to content

8 Fritz Place

Plainfield, NJ 07060

Built 1924

Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block110
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,600
59%
Improvement Value:$196,500
41%
Total Assessment$480,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,923+2.6%
2024$20,399+5.5%
2023$19,343+3.0%
2022$18,782+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1532, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1924