Skip to content

751 Njsh 22w

Plainfield, NJ 07060

Built 1966
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block110
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB VIP HONDA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,488,360
90%
Improvement Value:$165,400
10%
Total Assessment$1,653,760

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$72,071+2.6%
2024$70,268+5.5%
2023$66,630+3.0%
2022$64,695+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From: WILLIAM VINCE LLC,

To: GONZALEZ, EFRAIN R.

DeedBook 6723, Page 273Recorded6/18/2014

Property Sale

SaleMulti
$2,300,000
DeedBook 5718, Page 944

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1532, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1966