Skip to content

613 Somerset Street

Plainfield, NJ 07060

Built 1914

Last Sale Price
$259,750
Last Sale Date
Mar 24, 2020

Property Information

Block110
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
37%
Improvement Value:$132,900
63%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,191+2.6%
2024$8,961+5.5%
2023$8,497+3.0%
2022$8,250+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$259,750

To: Mamani, Leslie A.

Sq Ft1,352DeedBook 7199, Page 2120Recorded3/25/2020

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5122, Page 432

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 1959, Page 276

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1622, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1914