Skip to content

76-80 Mercer Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1890

Last Sale Price
$382,750
Last Sale Date
Apr 1, 2013

Property Information

Block136
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2.5 S B G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,434
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
31%
Improvement Value:$240,000
69%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,253+2.6%
2024$14,872+5.5%
2023$14,102+3.0%
2022$13,692+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$382,750

To:

Sq Ft5,434DeedBook 6621, Page 232

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2329, Page 97

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1577, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1890