Skip to content

64 Mercer Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1981

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 15, 1993

Property Information

Block139
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$162,000
62%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,418+2.6%
2024$11,132+5.5%
2023$10,556+3.0%
2022$10,249+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To: Sealy, Stephen G.

Sq Ft1,704DeedBook 1926, Page 474

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 1629, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1981