Skip to content

56 Mercer Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1959

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Apr 12, 2016

Property Information

Block139
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S F G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
57%
Improvement Value:$99,000
43%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,023+2.6%
2024$9,773+5.5%
2023$9,267+3.0%
2022$8,998+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

From: WOLF OWENS CO,LLC

To: CHAVEZ, OSCAR O. & MARIA , Chavez, Oscar O. & Maria

Sq Ft1,872DeedBook 6866, Page 354Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$163,600
DeedBook 1995, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1959