Skip to content

115 Willow Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1953

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block148
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$150,000
60%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+2.6%
2024$10,623+5.5%
2023$10,073+3.0%
2022$9,780+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From: TRIMIEW, DARRYL M. & DOLORES

To: Mallory, Kyle, MALLORY, KYLE

Sq Ft1,686DeedBook 6976, Page 1530Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$328,500
DeedBook 5901, Page 57

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1799, Page 190

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 1591, Page 667

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1527, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1953