Skip to content

330 Judges Lane

Plainfield, NJ 07063

Built 1954

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Dec 17, 2015

Property Information

Block203.06
Lot44
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,697
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
32%
Improvement Value:$170,000
68%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+2.6%
2024$10,623+5.5%
2023$10,073+3.0%
2022$9,780+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

From: CHURCH, WAYNE E & ISABELLA

To: HUNTER, DANIEL , Hunter, Daniel

Sq Ft1,697DeedBook 6842, Page 3631Recorded12/21/2015

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 1760, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1954