Skip to content

112-16 Rockview Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1949

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 20, 1994

Property Information

Block154.01
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,402
Acreage1.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
40%
Improvement Value:$225,000
60%
Total Assessment$375,000

Sale
$220,000

To: Dell Olio, Michael & Linda

Sq Ft3,402DeedBook 1967, Page 743

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1899, Page 264

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 1646, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1949