Skip to content

150 Rockview Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1900

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 20, 2004

Property Information

Block154.01
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1S F G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage4.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
40%
Improvement Value:$225,000
60%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,343+2.6%
2024$15,934+5.5%
2023$15,109+3.0%
2022$14,670+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To: Guzman, Marlenny & Luis

Sq Ft2,898DeedBook 5594, Page 1195

Property Built

Built

Year Built: 1900