Skip to content

440 Catalpa Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1963

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 12, 1998

Property Information

Block166
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,192
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
42%
Improvement Value:$138,000
58%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,122+2.6%
2024$9,863+5.6%
2023$9,339+3.1%
2022$9,061+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To: Caliguire, Joseph A. & Sandra

Sq Ft2,192DeedBook 2187, Page 904

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 1597, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1963