Skip to content

456 Catalpa Avenue

Plainfield, NJ 07063

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2017

Property Information

Block166
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$150,000
60%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+2.6%
2024$10,623+5.5%
2023$10,073+3.0%
2022$9,780+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1436, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1924