Skip to content

86 Brook Avenue

Plainfield, NJ 07060

Built 1909

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 19, 2023

Property Information

Block43
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17.5
Description2S F
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$135,000
63%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,370+2.6%
2024$9,135+5.5%
2023$8,662+3.0%
2022$8,411+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To: Verdezoto, Galo W Saltos

Sq Ft1,680DeedBook 7492, Page 2400Recorded2/9/2023

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 6075, Page 3008

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2295, Page 817

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2229, Page 263

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1959, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1909