Skip to content

72 Summit Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1909

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
Sep 20, 2004

Property Information

Block51
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class47
Description2S F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,278
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,000
27%
Improvement Value:$239,200
73%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,303+2.6%
2024$13,945+5.5%
2023$13,223+3.0%
2022$12,839+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$422,000

To:

Sq Ft2,278DeedBook 5650, Page 3562

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2150, Page 418

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 1752, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1909