Skip to content

44 Regent St

Plainfield, NJ 07060

Built 1929

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Sep 29, 1994

Property Information

Block55
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S F 3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
36%
Improvement Value:$151,800
64%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,276+2.6%
2024$10,019+5.5%
2023$9,500+3.0%
2022$9,225+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000

To: Landis, Rosemarie & Thomas J

Sq Ft1,496DeedBook 1978, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1929