Skip to content

288 Watchung Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1929

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block56
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S F G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
24%
Improvement Value:$205,200
76%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+2.6%
2024$11,472+5.5%
2023$10,878+3.0%
2022$10,562+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From: FRUSCO, DANIEL A. & DIANE I.

To: BRITO, NELSON , Brito, Nelson

Sq Ft1,418DeedBook 6980, Page 1488Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 1893, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1929