Skip to content

618 Somerset Street

Plainfield, NJ 07060

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block68
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityNorth Plainfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2S F OFFICE BLD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
53%
Improvement Value:$154,900
47%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,333+2.6%
2024$13,975+5.5%
2023$13,251+3.0%
2022$12,867+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

To: P & R Concrete Corp,

Sq Ft1,452DeedBook 7558, Page 1776Recorded5/22/2024

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 2029, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1924