Skip to content

160,170,180 Mercer St.

Somerville, NJ 08876

Apartment

Last Sale Price
$66,250,000
Last Sale Date
Jan 17, 2006

Property Information

Block101
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,320,000
46%
Improvement Value:$1,519,000
54%
Total Assessment$2,839,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$112,226+2.4%
2024$109,642+3.3%
2023$106,093+2.1%
2022$103,907-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$66,250,000

To:

DeedBook 5858, Page 1799

Property Sale

Sale
$57,500,000
DeedBook 5704, Page 3241