Skip to content

150 Mercer St

Somerville, NJ 08876

Apartment

Last Sale Price
$66,250,000
Last Sale Date
Jan 17, 2006

Property Information

Block147
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$960,000
46%
Improvement Value:$1,104,800
54%
Total Assessment$2,064,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$81,622+2.4%
2024$79,743+3.3%
2023$77,162+2.1%
2022$75,572-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$66,250,000

To:

DeedBook 5858, Page 1799

Property Sale

Sale
$57,500,000
DeedBook 5704, Page 3241