Skip to content

168 Davenport St

Somerville, NJ 08876

Built 1938

Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block105
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,200
53%
Improvement Value:$104,000
47%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,744+2.4%
2024$8,543+3.3%
2023$8,266+2.1%
2022$8,096+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,350
DeedBook 5604, Page 2670

Property Built

Built

Year Built: 1938