Skip to content

56-58 W Cliff St

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block108
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description2SF 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
47%
Improvement Value:$158,300
53%
Total Assessment$297,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,752+2.4%
2024$11,482+3.3%
2023$11,110+2.1%
2022$10,881+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 2119, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1900