Skip to content

25 Maple St

Somerville, NJ 08876

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 13, 2006

Property Information

Block114
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class15
Description1.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,000
56%
Improvement Value:$127,400
44%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,307+2.4%
2024$12,023+12.3%
2023$10,703+2.1%
2022$10,482+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5132, Page 1458

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2252, Page 14

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1587, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1920