Skip to content

59 W High St

Somerville, NJ 08876

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2010

Property Information

Block114
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2SS 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,900
37%
Improvement Value:$205,200
63%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,601+2.4%
2024$12,305+2.1%
2023$12,056+2.1%
2022$11,802+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950