Skip to content

18 Davenport St

Somerville, NJ 08876

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 11, 2017

Property Information

Block114
Lot37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF 4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,559
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,800
72%
Improvement Value:$97,000
28%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,687+2.4%
2024$14,349+12.3%
2023$12,773+2.1%
2022$12,510+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920