Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
22 Davenport St
Somerville, NJ 08876
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 11, 2017
Property Information
Block114
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12
Building Details
Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$250,900
39%
Improvement Value:$399,100
61%
Total Assessment$650,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $27,931 | +2.4% |
| 2024 | $27,287 | +12.3% |
| 2023 | $24,291 | +2.1% |
| 2022 | $23,790 | +0.7% |
Property History
No events match the selected filters.