Skip to content

30 Davenport St

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block114
Lot40
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,000
53%
Improvement Value:$125,600
47%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,499+2.4%
2024$11,234+12.3%
2023$10,000+2.1%
2022$9,794+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 5734, Page 545

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 1725, Page 18

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1652, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1920