Skip to content

86-88 Eastern Ave.

Somerville, NJ 08876

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block41
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2SF 2G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,614
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
40%
Improvement Value:$216,000
60%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,262+2.4%
2024$13,934+3.3%
2023$13,483+2.1%
2022$13,205+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929