Skip to content

63 W. Main St.

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 9, 2004

Property Information

Block118
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,000
46%
Improvement Value:$311,000
54%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,708+2.4%
2024$24,139+12.3%
2023$21,488+2.1%
2022$21,045+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 5654, Page 3498