Skip to content

29-31 W Main St

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block119
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,400
28%
Improvement Value:$463,600
72%
Total Assessment$640,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,501+2.4%
2024$26,867+12.3%
2023$23,917+2.1%
2022$23,424+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 7514, Page 2583Recorded7/17/2023