Skip to content

21 Eastern Sts Pkwy

Somerville, NJ 08876

Built 1948

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block11
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,512
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,500
43%
Improvement Value:$154,400
57%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,788+2.4%
2024$10,539+3.3%
2023$10,198+2.1%
2022$9,988+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 6816, Page 1863Recorded8/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1948