Skip to content

6 Adams St

Somerville, NJ 08876

Built 1958

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block11
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,236
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
46%
Improvement Value:$136,500
54%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,735+2.4%
2024$9,505+3.4%
2023$9,190+2.2%
2022$8,995+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,236DeedBook 7555, Page 3085

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2215, Page 343

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 1778, Page 90

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 1498, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1958