Skip to content

50 S Bridge St

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block120
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,400
45%
Improvement Value:$165,700
55%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,895+2.4%
2024$12,598+12.3%
2023$11,215+2.1%
2022$10,984+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5469, Page 2294

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1495, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1900