Skip to content

11 South St

Somerville, NJ 08876

Built 1910

Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block120
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,700
44%
Improvement Value:$116,300
56%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,262+2.4%
2024$8,072+3.3%
2023$7,810+2.1%
2022$7,649+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,360DeedBook 7414, Page 2611Recorded1/4/2022

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 1449, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1910