Skip to content

81 Somerset Street

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jun 21, 2018

Property Information

Block125
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,900
26%
Improvement Value:$327,300
74%
Total Assessment$442,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,480+2.4%
2024$17,078+3.3%
2023$16,525+2.1%
2022$16,185+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

DeedBook 7069, Page 725Recorded9/5/2018

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1680, Page 32