Skip to content

79 Somerset St

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 29, 2016

Property Information

Block125
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SF 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,267
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,200
36%
Improvement Value:$196,700
64%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,092+2.4%
2024$11,814+3.3%
2023$11,431+2.1%
2022$11,196+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft2,267DeedBook 6862, Page 3358Recorded4/4/2016

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 5461, Page 1336

Property Built

Built

Year Built: 1920