Skip to content

112 Washington Pl

Somerville, NJ 08876

Built 1965

Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block126
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5S1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,300
38%
Improvement Value:$193,300
62%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,318+2.4%
2024$12,034+3.3%
2023$11,644+2.1%
2022$11,405+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 5057, Page 3683

Property Built

Built

Year Built: 1965